BenešovDnes.cz
BenešovDnes.cz » Zpravodajství » Zprávy

Benešov podporuje preventivní aktivity a podává tak pomocnou ruku pedagogům, žákům i veřejnosti

13.11.2023
Semináře, workshopy, výstavy nebo dílny - aktivity zaměřené na prevenci závislostí, domácího a sexuálního násilí, nezdravého životního stylu nebo dalších sociálně patologických jevů jsou již každoročně součástí vzdělávacího plánu na benešovských školách. V roce 2023 město Benešov vyčlenilo na konání aktivit prevence částku přesahující 400 tisíc Kč.
Foto: Město Benešov
Dalších 300 tisíc Kč bylo specifiky vyhrazeno na pořádání přednášek a seminářů pro školní děti, učitele a odbornou veřejnost pracující s dětmi. Z této částky bylo letos odčerpáno již 170 tisíc. "Dětí a dopívajících, co se potýkají s potížemi v oblasti duševního zdraví nebo podstupují psychofarmakologickou léčbu, přibývá. A stejně tak roste počet příležitostí setkat se s návykovou látkou nebo nezdravou situací v kolektivu, rodině nebo partnerském vztahu. Výčet preventivních aktivit na tento stav reaguje, odborníci používají širokou škálu formátů, pracují s jednotlivci i kolektivy a jdou opravdu do hloubky. Příští rok do programů prevence opět zainvestujeme, protože to v době, kdy není snadné dospívat, považujeme za samozřejmé. Jde nám o to, aby děti, jejich pedagogové i rodiny měli přístup k aktuálním informacím. A mladá generace mohla dospívat v bezpečném prostředí," doplňuje místostarosta Jakub Hostek.

Vedoucí Odboru sociálních věcí a zdravotnictví města Benešov Veroniky Kondrátové jsme se zeptali, jak aktivity prevence probíhají, kdo je pořádá nebo jaký je jejich přínos pro fungování školních kolektivů.

Kdo pořádá preventivní programy a pro koho jsou určené?
Aktivity tohoto ražení pořádá Odbor sociálních věcí a zdravotnictví v rámci programů prevence kriminality nebo protidrogové prevence a jsou určené pro žáky i jejich pedagogy. Odbor zajistí přednášejícího a prostory, rozešle také pozvánky. Když se jedná o akci pro učitele, chceme, aby měli určitý komfort, a tak je jejich úkolem jednoduše přijít a načerpat nové znalosti. Tematicky vycházíme z požadavků jednotlivých škol nebo z aktuální situace např. na poli návykových látek. Semináře pro pedagogy slouží k tomu, aby získali povědomí, osvojili si nástroje, aby znali aktuální postupy, orientovali se v multidisciplinární spolupráci, kdy koho kontaktovat, kdy policii, kdy OSPOD, neboť každá s oblastí má své specifické postupy. A aby v krizové situaci dokázali ošetřit dítě i kolektiv.

Spolupracujete s místními organizacemi nebo složkami integrovaného záchranného systému?
Díky tomu, že s dětmi pracujeme v terénu, máme představu o tom, s čím se aktuálně potýkají, i tak je ale obtížné držet krok. Spojujeme proto své síly s městskou policií, Policií ČR, s Nízkoprahovým zařízením pro děti a mládež v Benešově Mezičas (NZDM), Centrem adiktologických služeb Magdaléna o.p.s., Fokus Praha a řadou dalších služeb, výběr určuje zejména řešená problematika a cílová skupina. Cílem je, abychom pedagogům předali co nejvíce poznatků z první ruky a pomohli v šíření osvěty.

Která preventivní akce proběhla v poslední době?
6. listopadu k nám do Benešova již podruhé přijel protidrogový vlak, tzv. Revolution Train. Vstupné zajistilo město Benešov pro všechny návštěvníky zdarma a celkem na tuto akci vynaložilo 148 000 Kč. Školní třídy procházely jednotlivými vagóny a prožívaly příběh několika teenagerů, kteří se v období dospívání seznamují s problematikou návykových látek. Zpracování je velmi citlivé, nezabíhá se do detailů, ale máme zpětnou vazbu, že to v účastnících zanechává hluboké dojmy. Dopolední program byl určen pro školní skupiny, ale odpoledne se brány otevřely veřejnosti. Tímto krokem jsme chtěli dát možnost dětem a jejich rodičům, aby si vlak prošli společně a dostala se jim sdílená osvěta. Prevence totiž funguje nejlépe, když jsou na jedné lodi rodina, škola i služby.

Jakou roli hraje z hlediska prevence školní prostředí?
Pedagogové se u svých žáků více než dříve setkávají s problematikou sebepoškozování, poruch příjmu potravy, závislostí na návykových látkách nebo šikany, a to ať už obvyklé nebo její kyber verze. Školní prostředí je ale specifické, a pro děti je obecně těžké se svěřovat nebo přiznávat k patologickým jevům. V rámci programů selektivní prevence se proto citlivě pracuje s celým kolektivem, jdeme cestou hry a snažíme se pak vychytat, co se stalo, co jednotlivci i kolektiv udělali dobře a co špatně. Výstupem každé takové aktivity je souhrnná zpráva, která doporučuje, jak s třídou nadále pracovat, jak odstranit patologie v kolektivu a jak z něj udělat funkční skupinu.

Učitelé hrají v celém procesu velmi důležitou roli, jsou totiž jedni z prvních, kdo se může o případných problémech jednotlivce nebo celého kolektivu dozvědět. Dětem může uklouznout nějaký náznak nebo přiznání i mimoděk, reakce pedagoga je pak hrozně důležitá. Jeho přístup totiž kolikrát určí, jak bude dotyčné dítě o problému mluvit dál.

Jaké jsou formy prevence?
Pracujeme s pojmy primární, sekundární a terciární prevence. Primární prevence se týká skupin, které daný problém ještě nezasáhl. Tady je klíčové bránit a předcházet vzniku patologických jevů. V případě sekundární prevence se snažíme jev, který už propukl, včas zachytit a zabránit jeho prohlubování. Terciární prevence zase předchází zdravotním nebo sociálním potížím v důsledku rizikového chování.

Odehrávají se preventivní aktivity pro žáky pouze na půdě školy?
Z hlediska prevence fungují také aktivity mimoškolní. Děti je někdy potřeba "vytáhnout" z prostředí školy, dostat je na pomyslnou neutrální půdu, využít peer programů a zapojit starší kamarády. Město Benešov tak v rámci prevence podporuje ve spolupráci s NZDM MeziČas tak zvané přespávací akce, na které se děti vyloženě těší. Jde o kombinaci volnočasového zážitku a intenzivní prevence nastavené dle aktuální potřeby dané skupiny dětí. Kromě toho také pořádáme tábor, na němž spolupracujeme s DDM a letos jsme poprvé využili jejich základnu v Jablonné. Téma tábora bylo Harry Potter a program byl veden v tomto duchu, nezapomínalo se v něm ale na prevenci - děti absolvovaly preventivní aktivity ze stany městské policie (MP), hasičů i myslivců, PČR...atd.

Mimo školy pořádáme také Den prevence závislostí. Na něm spolupracujeme s NZDM, s MP nebo Střední odbornou školou a Střední zdravotnickou školou Benešov a prevenci předáváme formou zážitku, kdy se děti potkávají s modelovými situacemi, hledají příčiny chování jednotlivých aktérů a učí se komunikovat o svých pocitech nebo si vyjasní, proč, jak a s jakými důsledky k něčemu došlo.

Pořádají se v Benešově preventivní aktivity určené pro veřejnost?
Ve spolupráci s městskou knihovnou a Mgr. Hanou Klabíkovou organizujeme i veřejné akce. Každý měsíc letošního roku proběhla jedna přednáška, tematicky se jednalo mimo jiné o první pomoc v duševním zdraví nebo problémy v dospívání. V Búdě jsme přes léto uspořádali také několik promítání.

Zdroj: Tereza Lípová, Město Benešov
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Další články z rubriky Zprávy

Nový jízdní řád 2024 v Praze a ve Středočeském kraji

V neděli 10. prosince 2023 začne na železnici platit nový jízdní řád. Rozsah objednávky regionální dopravy v hlavním městě a Středočeském kraji bude zhruba stejný jako ve stávajícím jízdním řádu. Z důvodu stavební činnosti, výluk a dalších omezení ...

Středočeši významnou většinou zvolili Jana Skopečka předsedou středočeské ODS i lídrem pro krajské volby 2024

Středočeští občanští demokraté na svém sněmu v sobotu 25. listopadu opětovně potvrdili významnou většinou (103 delegátů z přítomných 115) Jana Skopečk ...

Výzkum preferencí o volbě střední školy potvrdil správnost krajské strategie posilovat maturitní obory

STŘEDOČESKÝ KRAJ - Více než 80 % žáků 8. a 9. tříd ze Středočeského kraje a kolem 90 % jejich rodičů preferuje v rámci středních škol maturitní obory. ...

Na svatého Martina proběhne v Benešově sbírka potravin

V sobotu 11. listopadu v Benešově proběhne podzimní kolo celonárodní sbírky potravin, která je realizována pod záštitou ministra zemědělství Marka Výb ...

České dráhy přepraví ročně tři čtvrtě milionu cykloturistů

České dráhy evidují trvalý zájem o přepravu jízdních kol ve svých spojích. Nyní přepravují zhruba stejný počet cyklistů jako před pandemií COVID-19. R ...

Neděle 10.12.2023
Středočeský kraj
Další regiony »


Nastavení cookies | GDPR | O nás, kontakty | Přidat firmu | O regionu | Nabídka našich služeb | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR | InfoDnes.cz
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2023 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS InfoDnes