BenešovDnes.cz
BenešovDnes.cz » Zpravodajství » Zprávy

19. Tankový den v Lešanech na Benešovsku přilákal 20 tisíc návštěvníků

04.09.2023
Poslední prázdninovou sobotu zavítalo do Vojenského technického muzea v Lešanech u Týnce nad Sázavou na tradiční Tankový den 20 tisíc návštěvníků. Defilovala před nimi technika, která se podílela na intervenci vojsk Varšavské smlouvy před 55 lety i nejmodernější tank ve výzbroji Armády ČR - Leopard 2A4. Mezi řadou významných hostů byl prezident republiky Petr Pavel či ministryně obrany Jana Černochová.
Foto: mocr.army.cz
V pořadí již 19. Tankový den ve Vojenském technickém muzeu Lešany byl po omezeních kvůli pandemii Covidu prvním takového rozsahu, jak bývalo před tímto obdobím zvykem. "Loni jsme finišovali s přípravami na otevření Armádního muzea na Žižkově po zásadní rekonstrukci a naše úsilí pochopitelně směřovalo k tomuto cíli. Proto jsme Tankový den udělali, ale byl menšího rozsahu," říká ředitel Vojenského historického ústavu Praha brigádní generál Aleš Knížek. "Letošní ročník byl opravdu velmi pečlivě připravován a jsem velice rád, že se nám podařilo domluvit i účast tanku Leopard 2A4, který získala Armáda ČR nedávno do své výzbroje. Diváci, kterých přišlo na 20 tisíc, tak mohli porovnat historický vývoj tankové techniky od 30. let minulého století," dodal Knížek.

V úvodu sobotního dopoledního programu se nad hlavami diváků rozburácely motory bojového vrtulníku Armády ČR Mi-24/35, což byla asi jedna z posledních šancí vidět tento stroj v letu. Armáda ČR už totiž přebírá stroje americké provenience UH-1Y Venom a AH-1Z Viper. Pilot armádního bitevníku nad hlavami diváků simulovat útočný let a předvedl stroj v jeho rychlém letu.

Minulost je třeba připomínat v kontextu dneška


Poté vjelo do arény historické vozidlo Škoda 903 s ministryní obrany Janou Černochovou a ředitelem Vojenského historického ústavu Praha brigádním generálem Alešem Knížkem. "Jsem ráda, že je zde tolik návštěvníků a především rodin s dětmi, protože jsem přesvědčena o tom, že je potřeba naši minulost a bohatou vojenskou historii připomínat především v kontextu dnešní doby," řekla ministryně obrany. Brigádní generál Aleš Knížek vyzdvihl podporu Ministerstva obrany a pochopení ministryně pro rozšiřování sbírek Vojenského historického ústavu Praha a poděkoval jí za podporu.

Při představování čestných hostů 19. Tankového dne diváky překvapilo jméno prezidenta republiky Petra Pavla, který do areálu Vojenského technického muzea v Lešanech u Týnce nad Sázavou přijel nepoznán ve flanelové košili na motocyklu.

Jako první se v aréně muzea objevil slavný československý lehký tank Praga LT vzor 38 s českou vlajkou a nový tank Armády ČR - Leopard 2A4 s vlajkou NATO.

Před diváky poté defilovaly stroje, které používali vojáci vojsk Varšavské smlouvy při okupaci Československa v roce 1968. Byly to ZIL-157, GAZ-66, GAZ-69, BRDM-1, T-55 i stroje z tehdejší výzbroje ČSLA - OT-62 TOPAS, OT-64.

Ukázka tanků od 30. let 20. století


Při ukázce nejrůznějších tankových konstrukčních škol mohli diváci porovnat vývoj tankové techniky od 30. let minulého století - československý lehký tank Praga LT vzor 38, německý polopásový transportér Sd.Kfz. 251 (přestavba z českého OT-810), stíhač tanků HETZER, italský dělostřelecký tahač SPA TL-37, sovětské samohybné dělo SU-76, sovětský těžký tank IS-122, americký střední tank M4 Sherman, lehké průzkumné obrněné vozidlo Ford M8, kolopásový automobil Halftrack M2, kolopásový automobil Halftrack M3, kolopásový automobil Halftrack M16 a M3 Scoutcar. Z poválečných konstrukčních škol pak byly předvedeny: Ford M151A2 MUTT, HMMWV, sovětský tank T-55, americký střední tank M-60A1 Patton, německý tank Leopard 1 v barvách řecké armády, T-72M1 a Leopard 2A4.

Desetitisíce diváků pak mohli sledovat také předvedení nejnovějších strojů Tatra 6x6 Force a Titus.

Vrcholem každého Tankového dne je bojová ukázka. Tentokrát diváci bez dechu sledovali mohutnou bitvu, která připomněla 80. výročí vylodění spojenců v Itálii v září 1943 a zahájení bojů na italském bojišti. O tom, že se ukázka blížila historické realitě, svědčil i okamžik, kdy se jako ve skutečnosti zasekl jeden z kulometů na americkém vozidle a vojáci si i s touto situací museli poradit. Odměnou jim byl mohutný potlesk po skončení ukázky.

Návštěvníci se po ukončení programu v aréně lešanského muzea rozešli do celého muzejního areálu a zkoušeli další části programu, které pro ně byly připraveny.

Zdroj: Ministerstvo obrany
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na X

Další články z rubriky Zprávy

Ve středních Čechách je bezmála 230 zvláště chráněných území, péče o ně loni přišla na 18,5 mil. korun

Bezmála 230 zvláště chráněných území aktuálně spravuje Středočeský kraj. Jejich celková rozloha je více než 7 300 hektarů. Náklady na péči za loňský rok byly vyčísleny na 18,5 milionu korun. ...

Na pomoc s likvidací černých skládek můžou obce dostat až milionovou dotaci

Nelegální skládky a smetiště trápí nejednu obec. Představují značné riziko pro životní prostředí, mohou z nich unikat nebezpečné látky do půdy, vody i ...

V celé Praze i Středočeském kraji budou všechny autobusové a trolejbusové zastávky na znamení

V celé Praze i Středočeském kraji bude od 29. června 2024 sjednocen charakter všech autobusových a trolejbusových zastávek PID. Pro výstup v každé zas ...

Středočeši stárnou, počet seniorů v regionu se během tří dekád navýší o polovinu

Středočeský kraj reaguje na zvyšující se počet obyvatel a také na stárnutí obyvatelstva. V místech s největší poptávkou po lůžkách v domovech pro seni ...

Nové štítky na přejezdech posílí bezpečnost a pomohou v lepší identifikaci místa

Správa železnic začíná používat nové reflexní štítky s čísly přejezdů, které jsou lépe viditelné. V rámci pilotního projektu jimi osadí více než dvě d ...

Pátek 19.7.2024
Středočeský kraj
Další regiony »


Nastavení cookies | GDPR | O nás, kontakty | Přidat firmu | O regionu | Nabídka našich služeb | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR | InfoDnes.cz
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2024 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS InfoDnes