BenešovDnes.cz
BenešovDnes.cz » Zpravodajství » Kultura, volný čas

Mezinárodní den archeologie si opět připomenou i středočeská muzea

14.10.2021
Mezinárodní den archeologie si opět připomenou i středočeská muzea.Některá připravila program už na tuto sobotu 16. října, další akce se budou konat o týden později, 23. října.
Foto: kr-stredocesky.cz
Mezinárodní den archeologie se koná pravidelně každou třetí sobotu v říjnu. Poprvé archeologové touto popularizační akcí upozornili na svou práci v roce 2011 ve Spojených státech amerických. Během dvou let se stal celosvětovou akcí, ke které se čeští archeologové spontánně připojili poprvé v roce 2014.

Území Středočeského kraje je díky příhodným přírodním podmínkám pro archeology otevřenou knihou, ve které učí číst i zájemce o historii. A protože archeologové tráví větší část svého profesního života v terénu, rozhodla se i středočeská muzea pozvat zájemce o poznatky z oboru archeologie také na komentované vycházky.

V sobotu 16. 10. se můžete připojit ke srazu zájemců v 9 h u vchodu vlakové nádražní budovy Benešov a vydat se "Za humna Benešova" s Muzeem Podblanicka, p. o. Trasa 12 km vycházky povede na archeologické lokality Konopiště, Tuškov, Chvojen a Kožlí. Ale už ve čtvrtek si zájemci mohou od 17 hodin vyslechnout přednášku PhDr. Jana Frolíka, CSc. (Archeologický ústav AV ČR) ve Vlašimi na zámku o Projektu Apostolus 2016 - 2018: nedestruktivní průzkum lokalit v Arménii.

Regionální muzeum Mělník, p. o. na sobotu od 10 hodin připravilo komentovanou prohlídku pravěkého výšinného sídliště a raně středověkého hradiště Zámka u Bohnic. Hradištěm provedou PhDr. Miloslav Slabina a Mgr. Lucie Hylmarová. Sraz v 10 hodin u zastávky autobusu (MHD) "Zámky" (nedaleko přívozu). Trasa povede po modré turistické značce, podél Vltavy.

Muzeum TGM Rakovník, p. o. odstartuje ve 14h z nádvoří muzea naučnou vycházku na místo experimentální stavby reduty ze třicetileté války na rakovnické letiště! Pokud přijdete, zúčastníte se pokusu postavit repliku dělostřelecké reduty z rakovnického bojiště z roku 1620. Vycházku povede archeoložka rakovnického muzea Kateřina Blažková. Tým experimentu tvoří kromě muzea také Univerzita Hradec Králové, Historický ústav AV ČR, Ústav archeologické památkové péče středních Čech, Muzeum Unhošť, Butlers Dragonerregiment, Polský svaz a především dobrovolníci z řad široké veřejnosti.

O době kamenné na Brandýssku se dozvíte na celodenním programu v Oblastního muzea Praha-východ v Brandýse nad Labem od 10 do 16 hodin další sobotu, 23. října.

Regionální muzeum Jílové u Prahy pozve v neděli 24. října od 10 do 15 hodin. Připravena je i ukázka výcviku římských legionářů a krátké tematické přednášky, tzv. "jednohubky".

A jestli Vaše srdce začne bít pro archeologii silněji, navštivte web Cesty archeologie spravovaný Ústavem archeologické památkové péče středních Čech, p. o., který se kromě své odborné práce věnuje také mnoha popularizačním a vzdělávacím projektům. Mimo jiné vede i Informační centrum keltské kultury na zámku Nižbor s blízkým keltským oppidem Stradonice a chystá se na rozšíření své činnosti na keltské oppidum Závist.

Zdroj: Středočeský kraj
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Další články z rubriky Kultura, volný čas

Cizinec chtěl načerpat pohonné hmoty, místo toho ale zkolaboval

STŘEDOČESKÝ KRAJ - O životě a smrti mnohdy rozhodují vteřiny a včasně poskytnutá pomoc. O tom se v těchto dnech přesvědčil 63letý německý občan, který se dostal do života ohrožující situace. V neděli odpoledne zastavil 63letý muž, který cestoval se ...

Kultura pomáhá kultuře - Středočeské kulturní léto startuje již 11. června

Středočeský kraj přichází po dlouhé kulturní pauze způsobené pandemií koronaviru s pestrou nabídkou zážitků na letní měsíce roku 2021. Už 11. června o ...

Žáci nemusí sedět celý den u počítače. Co třeba vyjít ven, uklidit svět a pomoci tak Zemi?

Český svaz ochránců přírody svaz vyzývá k úklidu světa i svého okolí. Pro školy přichází aktuálně s nabídkou, která dostane žáky a studenty od lavic a ...

Šmicr, Čech či Baroš. Zlatá éra českého fotbalu v novém cyklu České televize

Slavnou generaci české kopané z přelomu století zmapuje nový premiérový cyklus České fotbalové legendy. V jedenácti dílech představí individuální kari ...

Ve čtvrtek 18. února sonda Perseverance přistane na Marsu a vy můžete být u toho

K živému vysílání přistání robotického vozidla Perseverance na Marsu z Hvězdárny a planetária Brno se připojuje Technické muzeum v Brně. ...

Pondělí 18.10.2021
Středočeský kraj
Další regiony »


O nás, kontakty | Přidat firmu | O regionu | Nabídka našich služeb | Partneři portálu | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR | InfoDnes.cz
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2021 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS
Tento web používá cookies, jeho dalším používáním s touto skutečností souhlasíte. Další informace najdete zde.