BenešovDnes.cz
BenešovDnes.cz » Zpravodajství » Zprávy

Parním vlakem NTM za císařem a králem Karlem I. Habsburským a za následníkem trůnu Františkem Ferdinandem d´Este

09.05.2024
Praha - V sobotu 18. května 2024 vyjede parní vlak Národního technického muzea do Brandýsa nad Labem na "Audienci u císaře Karla I." a v neděli 19. května 2024 romantickou cestou podle Sázavy do Benešova na akci za Františkem Ferdinandem d'Este na zámek Konopiště.
Foto: mk.gov.cz
Vlak bude tažen parní lokomotivou 464.102 "Ušatá" z roku 1940 a zařazen v něm bude salonní vůz AZA 1-0086 arcivévody Františka Ferdinanda d'Este z roku 1909, který bude tento víkend k vidění na trati naposled.

18. května 2024

TRASA TAM: Praha Masarykovo nádraží (7.00) - Praha Vysočany - Měšice u Prahy - Neratovice (8.09-9.05) - Brandýs n. Labem (9.30)

TRASA ZPĚT: Brandýs n. Labem (15.00) - Neratovice - Měšice u Prahy - Praha Vysočany - Praha Masarykovo nádraží (17.05)

Na nádraží Neratovice vznikne tzv. fotopoint. Místo bude vhodné k pořízené fotografií vlaku. Cestující se pak v Brandýse mají možnost připojit k velkolepému programu akce Audience u císaře Karla I. s průvodem do Staré Boleslavi a po předložení vstupenky z vlaku NTM jim bude tento den poskytnuto zlevněné vstupné na prohlídku zámku Brandýs n. L.: plné na 100 Kč, snížené na 50 Kč. Vlak bude v Brandýse nad Labem po dobu akce vystaven a do salonního vozu bude možné nahlédnout z pódia.

19. května 2024

TRASA TAM: Praha Masarykovo nádraží (7.00) - Praha Braník - Vrané n. Vltavou - Jílové u Prahy - Týnec n. Sázavou - Čerčany - Benešov u Prahy (10.15)

TRASA ZPĚT: Benešov u Prahy (16.10) - Čerčany - Strančice - Praha Vršovice - Praha Hlavní nádraží (17.37)

Do Benešova u Prahy se vlak vydá po oblíbené trati tzv. Posázavským pacifikem. Projede romantickou tratí dokončenou v roce 1900, která je známá vyhlídkou na sázavský kaňon, množstvím tunelů a jedním z nejvyšších kamenných mostů v Evropě - viaduktem Žampach. Na nádraží v Benešově bude k vidění nová panelová výstava "Habsburkové na kolejích", která vznikla ve spolupráci se Správou železnic, s. o., a s Národním památkovým ústavem. Státní zámek Konopiště připravil mimořádné prohlídky pod názvem "Cestování v čase". Doprava z nádraží na zámek bude zajištěna. Jízda vlakem a mimořádné prohlídky na zámku Konopiště jsou součástí programu čtrnáctého ročníku projektu Národního památkového ústavu "Po stopách šlechtických rodů: Habsburkové - domovem i v Českých zemích". Vlak bude v Benešově u Prahy po dobu akce vystaven a do salonního vozu bude možné nahlédnout z pódia. Zpět vlak pojede kratší trasou.

Soupravu vlaku, který povede parní lokomotiva 464.102 "Ušatá" z roku 1940, tvoří osobní vůz se služebním oddílem řady BDa z roku 1974, vozy řady Bai z let 1973-74, lehátkový vůz s bufetovým oddílem BRcm z roku 1984 a rychlíkový vůz s kupé I. a II. třídy řady ABa z roku 1973. Naposledy bude zařazen unikátní salónní vůz Aza 1-0086 arcivévody Františka Ferdinanda d´Este a poté císaře a krále Karla I. Rakouského z roku 1909.

Salonní vůz AZA 1-0086 arcivévody Františka Ferdinanda d'Este

Salonní vůz AZA 1-0086 ze sbírek Národního technického muzea byl postaven v roce 1909 pro arcivévodu Františka Ferdinanda d'Este ve smíchovské továrně Ringhoffer. Vnitřní uspořádání a vybavení vozu vycházelo z přímých požadavků arcivévody, naopak vnější vzhled byl inspirován rychlíkovými vozy c. a k. Státních drah. Arcivévoda používal vůz k soukromým rodinným a polooficiálním cestám, měl ho použít i k absolvování části cesty do Sarajeva v červnu 1914, ale kvůli zadřenému ložisku nápravy k tomu nedošlo.

Výstava "Habsburkové na kolejích"

19. května 2024 bude v císařském salónku na železničním nádraží v Benešově zahájena panelová výstava "Habsburkové na kolejích", která vzešla ze spolupráce Národního technického muzea, Národního památkového ústavu a Správy železnic, s. o. Výstava si klade za cíl prezentovat fenomén železnice z pohledu císařského dvora (v širším pohledu i cestování elit v průběhu 19. a 20. století). Návštěvníkovi představí skladbu císařského dvorního vlaku či salonní vozy Františka Ferdinanda d´Este, ale i celou řadu dalších souvisejících témat, které jsou spojeny se životem Františka Ferdinanda d´Este (a jeho rodiny) na Konopišti a Chlumu u Třeboně.

Online prodej vstupenek do vlaků probíhá na www.ntm.cz. Vstupenky do vlaků lze také zakoupit na pokladnách všech tří poboček NTM.

Zdroj: Ministerstvo kultury
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na X

Další články z rubriky Zprávy

Střední Čechy pouští k vodě novou kampaň. Pomocí dvojsmyslu láká na letní dovolenou u vody

Pod názvem Pustit k vodě dnes představila Středočeská centrála cestovního ruchu nový turistický produkt zaměřený na aktivní pobyt u vody i na vodě ve středních Čechách. Zároveň odstartovala kampaň, jejíž hlavním symbolem jsou růžové brýle a vtipné ...

NHL GLOBAL FAN TOUR: To nejlepší z hokeje již 16. května v Benešově

Mezitímco hvězdy NHL pomalu odehrávají poslední zápasy této sezóny, fanoušci nejprestižnější hokejové ligy světa mohou mít tu pravou zámořskou atmosfé ...

Více než 30 milionů korun míří na podporu malých obcí Středočeského kraje

Radní včera schválili 64 žádostí o dotaci na rozvoj malých obcí do 2000 obyvatel. Největší dotace míří na intenzifikaci ČOV Měšice (1 999 000 Kč). Zám ...

Aplikace PID Lítačka představuje unikátní vyhledávač tras nové generace

Aplikaci PID Lítačka pro cestování v Praze a Středočeském kraji využívají každý den stovky tisíc lidí. Představuje tak nepostradatelný nástroj pro kaž ...

Středočeský kraj a Hlavní město Praha chystají velkou soutěž na železniční dopravce

Středočeský kraj a Hlavní město Praha připravují výběrová řízení na dopravce ve veřejné drážní dopravě. S novými dopravci by měly na koleje vyjet nové ...

Pátek 24.5.2024
Středočeský kraj
Další regiony »


Nastavení cookies | GDPR | O nás, kontakty | Přidat firmu | O regionu | Nabídka našich služeb | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR | InfoDnes.cz
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2024 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS InfoDnes