BenešovDnes.cz
BenešovDnes.cz » Zpravodajství » Zprávy

Radní z Prahy a Středočeského kraje si nastavili spolupráci, nejtěsnější bude v dopravě, digitalizaci a ve školství

14.12.2020
Radní Středočeského kraje a hlavního města Prahy se poprvé po krajských volbách "sešli" na společném jednání, byť bylo jen videokonferenční. Hlavní město Praha a Středočeský kraj mají s ohledem na území, které je pod jejich správou, mnoho společného. Bez intenzivní spolupráce by například nebylo možné stavět silnice, zajišťovat hromadnou dopravu, digitalizovat, rozvíjet školství nebo zdravotnictví.
Foto: kr-stredocesky.cz
"Jsem ráda, že vzájemné spolupráci dvou tak úzce propojených oblastí, jako jsou Střední Čechy a Praha nic nebrání, že spolu souzníme jak pracovně, tak lidsky. Seznámili jsme vedení Prahy s prioritami, které chceme ve středních Čechách řešit," uvedla hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková (STAN). "Středočeský kraj rychle zareagoval na naše pozvání ke společnému setkání a díky tomu jsme mohli navázat dialog nad klíčovými tématy do budoucna. Praha a Středočeský kraj jsou spojené nádoby, které společně musí spolupracovat hned v několika oblastech. Prioritami pro nás zůstává zejména doprava, zdravotnictví, digitalizace, školství a územní rozvoj," řekl primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib (Piráti).

Oba kraje jsou spolu vzájemně provázané už v základní otázce území. "Praha kolem sebe nemá mlhu a Středočeský kraj nemá uprostřed díru. Na tom jsme se společně všichni shodli. Naším největším úkolem je dokázat spolupracovat v úrovni celého Metropolitního regionu," řekl náměstek primátora hlavního města Prahy pro územní rozvoj Petr Hlaváček (Spojené Síly pro Prahu) a dodal: "s Prahou přímo sousedí skoro 40 obcí. Denně do Prahy dojíždí statisíce lidí. Jedinou možnou cestou je naše vzájemná úzká koordinace".

Jednou z klíčových oblastí spolupráce je doprava. "Budeme urgentně řešit především projekty, které jsou životně důležité pro oba regiony. Je to hlavně neustále odkládané dokončení vnějšího Pražského okruhu a dálnice D3. Obě stavby odlehčí jak středočeským silnicím, tak i pražské dopravě," upozornil náměstek hejtmanky pro oblast silniční dopravy Martin Kupka (ODS). "Dalším tématem byla například parkoviště P+R v návaznosti na autobusovou a železniční dopravu, dále pak cyklostezky a především budoucnost veřejné dopravy v Praze a Středočeském kraji, zejména s ohledem na její dlouhodobou udržitelnost. Předali jsme si také informace o stavbě železničních tratí, například té, které má spojit Prahu s Kladnem nebo terminálu vysokorychlostní tratě u Nehvizd," doplnil ještě Petr Borecký (STAN), radní Středočeského kraje pro oblast veřejné dopravy. "Se Středočeským krajem má Praha hodně společného napříč různými druhy dopravy. Oba kraje jsou propojené a vzájemně se ovlivňují. Lze zmínit investice jako Pražský okruh, aglomerační okruh, tramvajovou trať do Zdib, železnici na Kladno s odbočkou na letiště přes dopravní terminál Dlouhá Míle, prohlubování spolupráce Pražské integrované dopravy a Integrované dopravy Středočeského kraje, výstavbu P+R parkovišť u železničních zastávek nebo propojení 73 cyklostezek na území obou krajů do jednoho funkčního celku. Je moc dobře, že se všichni potkáme u jednoho virtuálního stolu a začneme věci řešit společně a koordinovaně," zdůraznil také náměstek primátora hlavního města Prahy pro oblast dopravy Adam Scheinherr (Praha sobě).

"Pro nás je důležitá skvěle zahájená spolupráce Vzdělávacího institutu Středočeského kraje a Pražského inovačního institutu, kde už proběhly první koordinační schůzky se záměrem poskytnout co nejlepší podmínky pro vzdělávání pražských učitelů a rozvoji jejich schopností, aby naše děti učili ti nejlépe připravení učitelé," přiblížil možnosti spolupráce radní hlavního města Prahy pro oblast školství, sportu, vědy a podpory podnikání Vít Šimral (Piráti). "S hlavním městem musíme s ohledem na demografický vývoj koordinovat jak oborovou strukturu středních škol, tak i kapacity základního a středního školství. Je důležité, aby v celém provázaném regionu, který zahrnuje Prahu i její okolí, odpovídala oborová struktura požadavkům zaměstnavatelů a studenti po opuštění školy snadno našli umístění na trhu práce," vyzdvihl středočeský radní pro oblast vzdělávání a sportu Milan Vácha (STAN).

Hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková připomněla nutnost věnovat se společně digitalizaci, spolupracovat na vytváření digitální technické mapy a společně řešit některé digitální platformy jako je například Chytrý kraj. "Digitální technická mapa může usnadnit život nejen nám na krajích a kolegům ve vedení měst, ale především také občanům, protože by měla významně zrychlit stavební řízení," zdůraznila hejtmanka.

"Příkladem dobré a přínosné spolupráce Prahy se Středočeským krajem je například web covid.praha.eu, který přináší informace o možnostech testování nejen na území hlavního města, ale i Středočeského kraje, a napomohl k rovnoměrnému rozprostření zájemců mezi volná odběrová místa," řekl primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib.

"Můžeme využít know-how, které Praha má, a dále učit středočeské obce spolupracovat s developery tak, aby se developeři podíleli na výstavbě nové infrastruktury. V celém našem propojeném regionu přibývá každý rok přes 25 tisíc obyvatel, proto je nutné v územní plánovat s vědomím cílového stavu. K tomu je nutná nejen úzká spolupráce s Prahou, ale i s Ministerstvem pro místní rozvoj," doplnil náměstek pro regionální rozvoj a územní plánování Jiří Snížek (Piráti).

Logickými styčnými body mezi hlavním městem Prahou a Středočeským krajem je také zdravotnictví, inovace, sociální péče, životní prostředí, cestovní ruch a samozřejmě regionální rozvoj a územní plánování. "Všude tam musíme v budoucnu těsně spolupracovat a vyměňovat si informace, protože významný projekt realizovaný v Praze výrazně ovlivní situaci v přilehlé části Středočeského kraje a naopak. Chceme efektivně využívat finanční prostředky, s jejichž nedostatkem se nyní potýkáme, a nedělat protichůdné kroky, které by se míjely účinkem," dodala hejtmanka Petra Pecková.

"Provázanost obou regionů v sociální a zdravotní péči je obrovská a já se raduji z toho, že se nyní otevřel prostor pro využití synergií a pro těsnější spolupráci při řešení problémů a výzev, k jakým patří třeba péče o ohrožené děti, reforma psychiatrické péče, zlepšování dostupnosti lékařské pohotovostní služby, společné plánování rozvoje sítě sociálních služeb a mnoho dalších, " říká radní hlavního města Prahy pro oblast zdravotnictví a sociální politiky Milena Johnová (Praha sobě).

Do společného jednání se zapojili všichni radní hlavního města Prahy a Středočeského kraje i šéfové koaličních zastupitelských klubů.

"Spolupráce s kolegy ze Středočeského kraje bude o něco intenzivnější než v minulých letech a já se na ni moc těším. Společně totiž chceme překonat tvrdé dopady koronavirové pandemie, obnovit příjezdový turistický ruch, získat kultivovanější a bonitní klientelu, ale i lépe a více čerpat dotace z EU fondů. Praha, zastoupená společností Prague City Tourism, jedná společně s Letištěm Praha, Středočeským krajem a agenturou Czech Tourism například o podpoře dálkových leteckých dopravců nebo o tom, jak motivovat návštěvníky, aby v Česku strávili více času, utratili více peněz a navštívili i lokality ve Středočeském kraji nebo dalších krajích. To se může podařit jen díky koordinované spolupráci všech subjektů," uzavírá spojení regionů radní hlavního města Prahy pro oblast kultury a cestovního ruchu Hana Třeštíková (Praha sobě).

Zdroj: Středočeský kraj
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Další články z rubriky Zprávy

PID: Provoz sezonních vlaků a Brdského cyklobusu začne od 25. března 2023

V sobotu 25. března 2023 opět vyjedou po zimní přestávce víkendové rekreační vlaky Pražské integrované dopravy dopravců České dráhy a KŽC Doprava, které spojují hlavní město s turisticky atraktivními destinacemi ve středních Čechách i sousedních ...

České dráhy: Novinky na železnici v Praze a Středočeském kraji v turistické sezóně 2023

Poslední březnový víkend bude na železnici v Praze a Středočeském kraji zahájena turistická sezóna. Letos čeká na cestující celá řada novinek. Nostalg ...

Policie naváže užší spolupráci se Středočeským krajem. Cílem je stabilizace policejního sboru ve středních Čechách

Podpora bytového fondu pro policisty, konkrétních policejních projektů nebo pomoc s nábory na středních školách. Na Ministerstvu vnitra se včera dohod ...

Rockeři, přihlaste se! Osmnáctý ročník Středočeské Skutečné ligy pro amatérské kapely právě začal

Největší tuzemská soutěž pro neprofesionální rockové kapely - Skutečná liga - právě odstartovala svůj 18. ročník. Již třetím rokem spolupracuje prest ...

Státní veterinární správa ruší mimořádná veterinární opatření omezující venkovní chov drůbeže

Státní veterinární správa (SVS) od 3. 3. 2023 ruší mimořádná veterinární opatření z poloviny loňského prosince zakazující chov drůbeže ve venkovních p ...

Pátek 24.3.2023
Středočeský kraj
Další regiony »


Nastavení cookies | GDPR | O nás, kontakty | Přidat firmu | O regionu | Nabídka našich služeb | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR | InfoDnes.cz
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2023 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS InfoDnes