BenešovDnes.cz
BenešovDnes.cz » Zpravodajství » Zprávy

Premiér navštívil obce ohrožené suchem, úpravnu vody na Želivce a prohlédl si nemocnici v Jihlavě

17.06.2020
Předseda vlády Andrej Babiš ve středu 17. června 2020 v rámci výjezdu zaměřeného na problémy se suchem navštívil Středočeský kraj a Vysočinu. V jednotlivých obcích si prohlédl opatření realizovaná pro zmírnění dopadu sucha, navštívil vodní nádrž Švihov (Želivka) a diskutoval se zemědělci. Navštívil také nemocnici v Jihlavě. Premiéra na cestě doprovodili ministři životního prostředí Richard Brabec, zemědělství Miroslav Toman a zdravotnictví Adam Vojtěch.
Foto: Úřad vlády ČR
Výjezd zahájil předseda vlády ve středočeské obci Lešany. V obci kvůli suchu platí omezení v používání pitné vody z veřejného vodovodu. Obyvatelé tak v posledních letech nesmí touto vodou například zalévat zahrady či napouštět bazény. Lešany ze sedmi vrtů získávaly pouze 45 metrů krychlových vody. Obec plánuje kontrolu a vyčištění stávajících vrtů a jedná o možném napojení na posázavský vodovod v Krhanicích. Díky dotaci z Národního programu životní prostředí, ve výši 2,2 milionu korun, je stávající studna vybavena čerpadly a napojena přes nově vybudovanou úpravnu vody do stávajícího vodovodního systému Lešany-Břežany.

"Posilování zdrojů pitné vody je jeden z našich tzv. rychloobrátkových projektů. Přináší rychlé řešení nedostatku pitné vody jako reakci na postupující změnu klimatu a s ní i projevy dlouhodobého sucha. Ministerstvo životního prostředí pomáhá obcím, městům i soukromým vlastníkům pozemků a domácnostem s adaptací na sucho už od roku 2014. Od té doby jsme podpořili na 17 tisíc projektů částkou 13 miliard korun, uvedl ministr životního prostředí Richard Brabec.

Zadržení vody v krajině, tvorba nových biotopů a zajištění zájmů ochrany krajiny a přírody. K tomu slouží soustava tůní Stibralky u obce Postupice. Díky finanční podpoře ze strany Ministerstva životního prostředí a Evropské unie ve výši 1,3 milionu vznikají tůně napájené podzemní vodou. Díky nim dojde ke vzniku nezamrzajícího biotopu pro zimující druhy a zajištění dostatku vody v obdobích dlouhotrvajícího sucha.

"Požádal jsem o tuto návštěvu, abychom v praxi viděli, jak bojujeme proti suchu. Jsme na místě, kde vzniklo devět větších tůní a takovýchto tůní letos zrealizuje až tisíc. Minulý rok to byla asi třetina, takže je potřeba toto propagovat. Myslím si, že jsme v realizaci úspěšní a máme se čím pochlubit, protože boj proti suchu je náš hlavní cíl. Toto je nejlepší důkaz, že to realizujeme a máme jasné plány," sdělil předseda vlády Andrej Babiš.

Třetí zastávkou Andreje Babiše byla úpravna vody u vodní nádrže Švihov. Úpravna prochází rozsáhlou modernizací. Jedná se o jeden z nejambicióznějších projektů financovaných z Operačního programu Životní prostředí (OPŽP). Modernizace umožní odstraňovat z vody pomocí aktivního uhlí pesticidní látky či mikroplasty. Zároveň pomůže zajistit potřebnou kvalitu a chuť vody pro obyvatele Prahy, středních Čech a části Vysočiny. Celý projekt vyjde téměř na 1,5 miliardy korun, z toho 753 milionů z OPŽP. Dokončení modernizace se plánuje na konec roku 2020.

"Tuto nádrž jsme s panem ministrem navštívili již v minulosti. Dnes jsme si přijeli prohlédnout úpravnu vody. Je zde to investice za 1,5 miliardy korun, která zásadním způsobem zlepší kvalitu pitné vody. Myslím si, že je to velice důležité," řekl premiér po prohlídce.

Členové vlády následně v Zemědělském obchodním družstvu Hořice diskutovali s vedením i se zemědělci, hospodařícími v ochranném pásmu. Tématem byla kvalita vody v povodí Želivky, a to vzhledem k používání pesticidů a herbicidů během obhospodařování krajiny. V roce 2019 byl vyhlášen Program opatření ke snížení dopadu zemědělské prvovýroby v ochranném pásmu vodárenské nádrže Švihov na řece Želivce. Účelem programu je zlepšení kvality vody a snížení negativního vlivu zemědělství na kvalitu vodních zdrojů. Na realizaci programu je vyčleněno cca 60 milionů korun ročně.

"Jde o šetrné hospodaření zemědělců v ochranném pásmu vodní nádrže Švihov (Želivka), kteří výrazně omezují používání přípravků na ochranu rostlin, a to ještě nad rámec stávajících omezení. Cílem je zlepšení kvality povrchové vody. Ministerstvo zemědělství má na projekt připraveno 60 milionů korun ročně. Pro rok 2020 jednáme o rozšíření o další dva zemědělské subjekty," vysvětlil ministr zemědělství Miroslav Toman.

Předposlední zastávkou premiéra byla obec Onšov. V obci došlo k obnově rybníků a vznikla průtočná vodní nádrž. Cílem projektu je zadržení vody v krajině, ochrana před povodněmi či zabezpečení užitkové a požární vody. Celkové náklady se vyšplhaly na 3,4 milionu korun, z toho se jednalo o 2 miliony z dotací.

Spolu s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem si Andrej Babiš prohlédl nemocnici v Jihlavě. Členové vlády měli možnost navštívit onkologické centrum s ozařovnami. S vedením jihlavské nemocnice poté diskutovali o prevenci nádorových onemocnění.

Zdroj: Úřad vlády ČR
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Další články z rubriky Zprávy

České dráhy posilují bezpečnost v příměstských vlacích ve Středočeském kraji

Od začátku září České dráhy zvyšují bezpečnost ve vybraných příměstských vlacích v Praze a Středočeském kraji. "Nyní máme k dispozici šest hlídek, které dohlížejí na bezpečnost ve více než čtyřiceti ranních a večerních spojích. Zároveň zvyšujeme ...

Středočeský kraj zajistí školní stravování pro více než tisíc pět set dětí

Středočeský kraj se i v tomto školním roce zapojí do projektu "Obědy do škol". Cílem projektu, který zastřešuje Ministerstvo práce a sociálních věcí, ...

Značkou Středočeská Regionální potravina se pyšní Český hrášek, Harlekýn i 13 Polotmavá

Ocenění značkou kvality Regionální potravina si z rukou ministra zemědělství Marka Výborného, hejtmanky Středočeského kraje Petry Peckové a generálníh ...

19. Tankový den v Lešanech na Benešovsku přilákal 20 tisíc návštěvníků

Poslední prázdninovou sobotu zavítalo do Vojenského technického muzea v Lešanech u Týnce nad Sázavou na tradiční Tankový den 20 tisíc návštěvníků. Def ...

Leopard 2 z výzbroje AČR bude hlavním tahákem letošního Tankového dne v Lešanech

Nově zaváděný tank do výzbroje Armády české republiky - Leopard 2 - bude hlavním tahákem letošního 19. Tankového dne ve Vojenském technickém muzeu Leš ...

Středa 4.10.2023
Středočeský kraj
Další regiony »


Nastavení cookies | GDPR | O nás, kontakty | Přidat firmu | O regionu | Nabídka našich služeb | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR | InfoDnes.cz
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2023 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS InfoDnes