BenešovDnes.cz
BenešovDnes.cz » Zpravodajství » Zprávy

Vedení kraje chce vybudovat velká krajská záchytná parkoviště P+R

30.10.2018
Středočeští radní se v pondělí seznámili s dosavadním průběhem a budováním záchytných parkovišť P+R ve středních Čechách a schválili projektový záměr Výstavba krajských záchytných parkovišť P+R.
Mapa současných a plánovaných P+R parkovišť na území středních Čech | Foto: Středočeský kraj
"Cílem projektu je vytvoření nové kapacity záchytných parkovišť typu P+R v kraji. Velká ?krajská" záchytná parkoviště by měla být vybudována u hlavních radiál dopravních tahů do Prahy, tedy v místech, kde lze přestoupit na kapacitní příměstskou integrovanou dopravu, především na železnici," říká hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO 2011).

Na rozdíl od menších obecních P+R, by měla mít ?krajská" záchytná parkoviště větší parkovací kapacitu umožňující zachytávat automobily z širokého okolí. Podle projektu IDSK byly vybrány tyto lokality: Zeleneč - Mstětice, Tuklaty, Hostivice, Strančice, Zdiby, Jesenice, Rudná/Nučice, Říčany-západ, Čerčany - Pyšely, Dubenec - Skalka a Roztoky.

Projekt vychází z několikaleté práce Odboru dopravy krajského úřadu, který zadal IDSK ke zpracování podrobnou studii na prověření jednotlivých lokalit. Projektu proto předcházela podle ředitele IDSK Pavla Procházky analýza lokalit pro možnost vybudování velkých záchytných P+R parkovišť. "Nyní bude následovat přípravná fáze projektu, během níž bude zpracována územně-technická studie, která prověří, zda je vůbec reálné navržené lokality pro vybudování velkokapacitních parkovišť skutečně využít. Projekt také bude rozhodnutím radních zařazen do zásobníku projektů ke spolufinancování z EU/EHP a národních zdrojů," upřesnil ředitel IDSK. Na zpracovatele studie bude začátkem příštího roku vypsáno výběrové řízení. "Její závěry se stanou podkladem pro další přípravné a případně realizační fáze projektu. Studie by měla také určit kapacitu parkovišť P+R, jejich přesné umístění a navrhne nutné úpravy návazných zastávek a přestupních bodů," dodal Pavel Procházka.

Na vybudování prozatím navržených 11 velkých krajských parkovišť P+R se předpokládá částka 488 milionů korun s DPH. S pomocí programů IROP/ITI by mělo být 85 % těchto nákladů hrazeno z evropských zdrojů, 5 % ze státního rozpočtu a zbytek by hradil Středočeský kraj ze svých rozpočtů v letech 2020-2023. "Finanční prostředky z programů IROP/ITI by byly čerpány v dalším programovém období," upřesnil náměstek hejtmanky pro oblast financí Gabriel Kovács (ANO 2011). Hejtmanka kraje Jaroslava Pokorná Jermanová závěrem také naznačila, že: "Vedení kraje zvažuje zřídit fond pro středočeské obce, ze kterého by mohly být financovány vybrané přípravné fáze budování parkovišť P+R".

A jaký je současný stav záchytných parkovišť P+R v kraji?
Některé obce se iniciativně snažily problém s přijíždějícími a parkujícími vozidly vyřešit samostatně a záchytná parkoviště P+R budovaly samy. Jejich počet a mnohdy i kapacita jsou již ale v dnešní době nedostačující. Takováto parkoviště jsou například v Berouně, Dobřichovicích, Českém Brodě anebo v Černošicích-Mokropsech. Všechna jsou vhodně situována u železniční stanice či zastávky příměstské železniční dopravy do Prahy. Aktuálně největší projekt zrealizovala obec Dobřichovice, která za pomoci dotačního programu IROP zmodernizovala a rozšířila parkovací plochu na 185 parkovacích míst. Beroun disponuje plochou pro 184 automobilů a v Českém Brodě je již komplex tří záchytných parkovišť o kapacitě více než 300 míst.

Devět obcí již také využilo dvou výzev dotačního programu ITI na podání svých projektových záměrů na vybudování záchytných parkovišť P+R. Jsou jimi: Sázava, Řevnice, Český Brod, Milovice, Benešov, Dobřichovice, Příbram, Pečky a Cerhenice. Po dokončení jejich projektů tak vznikne ve Středočeském kraji 9 nových P+R parkovišť o celkové kapacitě 844 míst.

V současné době probíhá v dotačním programu ITI v pořadí již třetí výzva na podání přihlášek k projektovým záměrům na vybudování záchytných parkovišť P+R, B+R a dopravních terminálů, která byla vypsaná 20. 8. 2018. Aktuálně probíhá jejich vyhodnocování.

Pro rok 2019 je navíc uvažováno i o vypsání čtvrté, tedy poslední výzvy v rámci ITI tohoto programovacího období. V případě realizace těchto projektů by se mohlo vybudovat až 1 750 nových parkovacích míst.
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Další články z rubriky Zprávy

PID: Provoz sezonních vlaků a Brdského cyklobusu začne od 25. března 2023

V sobotu 25. března 2023 opět vyjedou po zimní přestávce víkendové rekreační vlaky Pražské integrované dopravy dopravců České dráhy a KŽC Doprava, které spojují hlavní město s turisticky atraktivními destinacemi ve středních Čechách i sousedních ...

České dráhy: Novinky na železnici v Praze a Středočeském kraji v turistické sezóně 2023

Poslední březnový víkend bude na železnici v Praze a Středočeském kraji zahájena turistická sezóna. Letos čeká na cestující celá řada novinek. Nostalg ...

Policie naváže užší spolupráci se Středočeským krajem. Cílem je stabilizace policejního sboru ve středních Čechách

Podpora bytového fondu pro policisty, konkrétních policejních projektů nebo pomoc s nábory na středních školách. Na Ministerstvu vnitra se včera dohod ...

Rockeři, přihlaste se! Osmnáctý ročník Středočeské Skutečné ligy pro amatérské kapely právě začal

Největší tuzemská soutěž pro neprofesionální rockové kapely - Skutečná liga - právě odstartovala svůj 18. ročník. Již třetím rokem spolupracuje prest ...

Státní veterinární správa ruší mimořádná veterinární opatření omezující venkovní chov drůbeže

Státní veterinární správa (SVS) od 3. 3. 2023 ruší mimořádná veterinární opatření z poloviny loňského prosince zakazující chov drůbeže ve venkovních p ...

Pátek 24.3.2023
Středočeský kraj
Další regiony »


Nastavení cookies | GDPR | O nás, kontakty | Přidat firmu | O regionu | Nabídka našich služeb | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR | InfoDnes.cz
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2023 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS InfoDnes