BenešovDnes.cz
BenešovDnes.cz » Tipy na výlet » Detail

Hrad Český Šternberk

Sdílet na Facebooku Sdílet na Google+ Sdílet na Twitteru

Foto: Castle - Český Šternberk od Gerard Eviston Castle - Český Šternberk. Licencováno pod CC BY 2.0 via Wikimedia Commons.

Gotický hrad Český Šternberk se tyčí na ideálním místě na mohutném skalnatém útesu v údolí řeky Sázavy. Hrad byl postaven před více než 760 lety. Roku 1241 ho zde založil Zdeslav z Divišova. Jméno mu dal podle osmihroté hvězdy ve svém erbu, volně přeloženo jako hvězda na kopci.Název "Český" dostal proto, že Zdeslav byl velmi úspěšným mužem za své zásluhy dostal pozemky na Moravě, kde také založil hrad Šternberk. Proto bylo nutné odlišení, aby se hrady nepletly.

Při prohlídce se návštěvníci procházejí místnostmi, které jsou vybaveny nábytkem různých slohů od renesance přes baroko až po empír.
Několik sálů je vyzdobeno krásnou barokní štukaturou od mistra Carla Brentana a také bohatě zdobenými barokními krby.

Český Šternberk také vlastní jednu z největších evropských sbírek grafických listů s motivy z doby třicetileté války. Vystaveny jsou také historické zbraně a lovecké trofeje.

V letní sezóně se na hradě koná řada tématických akcích. Můžete tak na nádvoří vyslechnout výklad o sokolnictví, s živou ukázkou dravého ptactva, vychutnat si šermířské souboje rytířů nebo si poslechnout historické hudební nástroje.

Hrad Český Šternberk je veřejnosti přístupný:
duben a říjen - víkendy a svátky: 9 - 17
květen a září - úterý?neděle: 9 - 17
červen?srpen - úterý?neděle: 9 -18

Mapa:

Benešov a okolí - další tipy na výlet


Farma Krišnův dvůr

Farma Krišnův dvůr se rozkládá uprostřed polí, luk a lesů překrásné podblanické krajiny. Toto nádherné místo láká nejen k zemědělství, ale i k odpočinku, relaxaci, meditaci a k praktikování duchovního života. Každou neděli v roce program pro Vás od 13h - prohlídka farmy, vegetariánská hostina atd.

Další info »

Zřícenina tvrze Kouty

Zřícenina vodní tvrze Kouty byla postavena na ostrůvku uprostřed rybníku, na západním okraji stejnojmenné osady, ve 14. století. Nachází se na severozápadním okraji vesnice Kouty v okrese Benešov. První historická zmínka o tvrzi pochází z roku 1366. V 90. letech 14. století je majitelem Jaroslav Vejhák z Křečovic. V rukou jeho potomků zůstává tvrz až do první poloviny 16. století.

Další info »

Velký Blaník u Vlašimi (Rozhledna)

Rozhledna je postavena na samém vrcholu Velkého Blaníku, ve výšce 638 m n.m. V roce 1940 byla stavba 29 m vysoké věže zahájena a v roce 1941 otevřena, ještě téhož roku byla však uzavřena. Znovuotevřena byla 1944. Po válce byl u rozhledny postaven i otevřený oltář. Zde se v současné době na přání snoubenců může konat svatební obřad.

Další info »

ParaZOO Vlašim

ParaZOO je expozice Záchranné stanice pro živočichy ČSOP Vlašim. Byla otevřena v červnu roku 2012. Je unikátní expozicí volně žijících živočichů České republiky. paraZOO se nachází ve Vlašimi nedaleko bájné hory Blaník. Město leží přibližně 60 km jižně od Prahy.

Další info »

Starý židovský hřbitov

Židovský hřbitov v Benešově je rekonstruovaný pozůstatek židovského hřbitova založeného asi v 17. století. Nachází se v Nové Pražské ulici, asi 150 m na severozápad od zdejšího Masarykova náměstí, v blízkém parku.

Další info »

Městské muzeum Netvořice

Městské muzeum vzniklo zásluhou Muzejního spolku pro zachování památek Netvořic a okolí v roce 1919. Původně sídlilo v domě č. p. 7, v roce 1924 získalo samostatný objekt, v němž sídlí dodnes. Základ sbírek tvořily většinou dary od členů Spolku rodáků. V devadesátých letech minulého století začlo docházet k postupné rekonstrukci budovy muzea a lepšímu uspořádání sbírek.

Další info »
Sobota 25.5.2024
Středočeský kraj
Další regiony »
Nastavení cookies | GDPR | O nás, kontakty | Přidat firmu | Nabídka našich služeb | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR |
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2024 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS InfoDnes