BenešovDnes.cz
BenešovDnes.cz » Tipy na výlet » Detail

Zámek Komorní Hrádek

Sdílet na Facebooku Sdílet na Google+ Sdílet na Twitteru

Foto: Komorní Hrádek - západní strana od LennyKravic Vlastní dílo. Licencováno pod CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons.

Komorní Hrádek se hrdě vypíná na skalnatém ostrohu nad obcí Chocerady jako výrazná dominantní stavba, patřící mezi významné kulturní památky naší vlasti. Je datován jako Hrádek k roku 1412 a od roku 1525 se po majiteli a nejvyšším komorníkovi Českého království Jaroslavu ze Šelmberka nazývá "Komorní". Od té doby náležely Chocerady k tomuto panství.

Zámek prošel všemi stavebními slohy, od roku 1554 až do roku 1773 byl v držení Valdštejnů, z nichž poslední František Josef, jej prodal knížecímu rodu rakousko-uherské monarchie Khevenhüller-Metsch.
Ten jej vlastnil až do znárodnění v roce 1945.

Státní zámek je v současnosti Školícím a výcvikovým střediskem ministerstva obrany a spolu s osadou Komorní Hrádek náleží k obci Chocerady.

Nejzajímavěší expozice:
Barokní zámecká kaple - plně vybavená a vysvěcená, připomíná se na zámku již v roce 1601.
Modrý salon - místnost je vyzdobena nástěnnou iluzivní malbou a obrazy podle předloh vlámského malíře Maertena de Vos, které ve svých rytinách zachoval mědirytec a kreslíř Johann Sadeler.
Rytířský sál - původní renesanční jídelna, prošla barokní přestavbou na velký sál.
Zelený a zlatý salon.

Otevřeno příležitostně.
Září - Den otevřených dveří první či druhou sobotu v měsíci.
(Komorní hrádek je krásný zámeček, ale nedá se tam jen tak dostat. Zato na Čejchanův Hrádek se můžete dostat kdykoliv a zdarma. Je kousíček pod Komorním Hrádkem).

Mapa:

Benešov a okolí - další tipy na výlet


Farma Krišnův dvůr

Farma Krišnův dvůr se rozkládá uprostřed polí, luk a lesů překrásné podblanické krajiny. Toto nádherné místo láká nejen k zemědělství, ale i k odpočinku, relaxaci, meditaci a k praktikování duchovního života. Každou neděli v roce program pro Vás od 13h - prohlídka farmy, vegetariánská hostina atd.

Další info »

Zřícenina tvrze Kouty

Zřícenina vodní tvrze Kouty byla postavena na ostrůvku uprostřed rybníku, na západním okraji stejnojmenné osady, ve 14. století. Nachází se na severozápadním okraji vesnice Kouty v okrese Benešov. První historická zmínka o tvrzi pochází z roku 1366. V 90. letech 14. století je majitelem Jaroslav Vejhák z Křečovic. V rukou jeho potomků zůstává tvrz až do první poloviny 16. století.

Další info »

Velký Blaník u Vlašimi (Rozhledna)

Rozhledna je postavena na samém vrcholu Velkého Blaníku, ve výšce 638 m n.m. V roce 1940 byla stavba 29 m vysoké věže zahájena a v roce 1941 otevřena, ještě téhož roku byla však uzavřena. Znovuotevřena byla 1944. Po válce byl u rozhledny postaven i otevřený oltář. Zde se v současné době na přání snoubenců může konat svatební obřad.

Další info »

ParaZOO Vlašim

ParaZOO je expozice Záchranné stanice pro živočichy ČSOP Vlašim. Byla otevřena v červnu roku 2012. Je unikátní expozicí volně žijících živočichů České republiky. paraZOO se nachází ve Vlašimi nedaleko bájné hory Blaník. Město leží přibližně 60 km jižně od Prahy.

Další info »

Starý židovský hřbitov

Židovský hřbitov v Benešově je rekonstruovaný pozůstatek židovského hřbitova založeného asi v 17. století. Nachází se v Nové Pražské ulici, asi 150 m na severozápad od zdejšího Masarykova náměstí, v blízkém parku.

Další info »

Městské muzeum Netvořice

Městské muzeum vzniklo zásluhou Muzejního spolku pro zachování památek Netvořic a okolí v roce 1919. Původně sídlilo v domě č. p. 7, v roce 1924 získalo samostatný objekt, v němž sídlí dodnes. Základ sbírek tvořily většinou dary od členů Spolku rodáků. V devadesátých letech minulého století začlo docházet k postupné rekonstrukci budovy muzea a lepšímu uspořádání sbírek.

Další info »
Středa 24.4.2019
Středočeský kraj
Další regiony »


Copyright © 1/2009-2019 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS
Tento web používá cookies, jeho dalším používáním s touto skutečností souhlasíte. Další informace najdete zde.