BenešovDnes.cz
BenešovDnes.cz » Tipy na výlet » Detail

Zámek Komorní Hrádek

Sdílet na Facebooku Sdílet na Google+ Sdílet na Twitteru

Foto: Komorní Hrádek - západní strana od LennyKravic Vlastní dílo. Licencováno pod CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons.

Komorní Hrádek se hrdě vypíná na skalnatém ostrohu nad obcí Chocerady jako výrazná dominantní stavba, patřící mezi významné kulturní památky naší vlasti. Je datován jako Hrádek k roku 1412 a od roku 1525 se po majiteli a nejvyšším komorníkovi Českého království Jaroslavu ze Šelmberka nazývá "Komorní". Od té doby náležely Chocerady k tomuto panství.

Zámek prošel všemi stavebními slohy, od roku 1554 až do roku 1773 byl v držení Valdštejnů, z nichž poslední František Josef, jej prodal knížecímu rodu rakousko-uherské monarchie Khevenhüller-Metsch.
Ten jej vlastnil až do znárodnění v roce 1945.

Státní zámek je v současnosti Školícím a výcvikovým střediskem ministerstva obrany a spolu s osadou Komorní Hrádek náleží k obci Chocerady.

Nejzajímavěší expozice:
Barokní zámecká kaple - plně vybavená a vysvěcená, připomíná se na zámku již v roce 1601.
Modrý salon - místnost je vyzdobena nástěnnou iluzivní malbou a obrazy podle předloh vlámského malíře Maertena de Vos, které ve svých rytinách zachoval mědirytec a kreslíř Johann Sadeler.
Rytířský sál - původní renesanční jídelna, prošla barokní přestavbou na velký sál.
Zelený a zlatý salon.

Otevřeno příležitostně.
Září - Den otevřených dveří první či druhou sobotu v měsíci.
(Komorní hrádek je krásný zámeček, ale nedá se tam jen tak dostat. Zato na Čejchanův Hrádek se můžete dostat kdykoliv a zdarma. Je kousíček pod Komorním Hrádkem).

Mapa:

Benešov a okolí - další tipy na výlet


Farma Krišnův dvůr

Farma Krišnův dvůr se rozkládá uprostřed polí, luk a lesů překrásné podblanické krajiny. Toto nádherné místo láká nejen k zemědělství, ale i k odpočinku, relaxaci, meditaci a k praktikování duchovního života. Každou neděli v roce program pro Vás od 13h - prohlídka farmy, vegetariánská hostina atd.

Další info »

Zřícenina tvrze Kouty

Zřícenina vodní tvrze Kouty byla postavena na ostrůvku uprostřed rybníku, na západním okraji stejnojmenné osady, ve 14. století. Nachází se na severozápadním okraji vesnice Kouty v okrese Benešov. První historická zmínka o tvrzi pochází z roku 1366. V 90. letech 14. století je majitelem Jaroslav Vejhák z Křečovic. V rukou jeho potomků zůstává tvrz až do první poloviny 16. století.

Další info »

Velký Blaník u Vlašimi (Rozhledna)

Rozhledna je postavena na samém vrcholu Velkého Blaníku, ve výšce 638 m n.m. V roce 1940 byla stavba 29 m vysoké věže zahájena a v roce 1941 otevřena, ještě téhož roku byla však uzavřena. Znovuotevřena byla 1944. Po válce byl u rozhledny postaven i otevřený oltář. Zde se v současné době na přání snoubenců může konat svatební obřad.

Další info »

ParaZOO Vlašim

ParaZOO je expozice Záchranné stanice pro živočichy ČSOP Vlašim. Byla otevřena v červnu roku 2012. Je unikátní expozicí volně žijících živočichů České republiky. paraZOO se nachází ve Vlašimi nedaleko bájné hory Blaník. Město leží přibližně 60 km jižně od Prahy.

Další info »

Starý židovský hřbitov

Židovský hřbitov v Benešově je rekonstruovaný pozůstatek židovského hřbitova založeného asi v 17. století. Nachází se v Nové Pražské ulici, asi 150 m na severozápad od zdejšího Masarykova náměstí, v blízkém parku.

Další info »

Městské muzeum Netvořice

Městské muzeum vzniklo zásluhou Muzejního spolku pro zachování památek Netvořic a okolí v roce 1919. Původně sídlilo v domě č. p. 7, v roce 1924 získalo samostatný objekt, v němž sídlí dodnes. Základ sbírek tvořily většinou dary od členů Spolku rodáků. V devadesátých letech minulého století začlo docházet k postupné rekonstrukci budovy muzea a lepšímu uspořádání sbírek.

Další info »
Sobota 20.4.2024
Středočeský kraj
Další regiony »
Nastavení cookies | GDPR | O nás, kontakty | Přidat firmu | Nabídka našich služeb | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR |
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2024 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS InfoDnes