BenešovDnes.cz
BenešovDnes.cz » Tipy na výlet » Detail

Zámek Vlašim

Sdílet na Facebooku Sdílet na Google+ Sdílet na Twitteru

Foto: Vlašim zámek 9 od Marcus33 photo taken by Marcus33. Licencováno pod CC BY 2.5 via Wikimedia Commons.

Vlašimský zámek leží ve stejnojmenném městě, ve Středočeském kraji, v oblasti Českomoravské vrchoviny. Původní hrad nechal postavit ve 14. století Hynek z Vlašimi. Od poloviny 15. století do poloviny století 16. byl hrad postupně přeměňován na šlechtické sídlo a renesančně přestavěn. Od 18. století až do roku 1945 vlastnili zámek Auerspergové, kteří nechali zámek upravit klasicistně. Touto podobou se zámek chlubí dodnes.

Na Vlašimi se vystřídalo dvanáct rodů, jejichž erby lze vidět ve Vlašimské bráně a v erbovní síni zámku.

Dnes se na zámku nachází Muzeum Podblanicka, ve kterém je k vidění výstava z historie zámku a parku, expozice "S přesnou muškou" o tradici střelectví a zbrojařství i s trofejemi exotických zvířat a "Zrcadlo minulosti" přibližující každodenní život předků.
Návštěvníci mohou navštívit také zámecké sklepení, zámeckou kapli založenou Marií Josefou z Auerspergu roku 1771 a zámeckou věž, jíž lze využít jako rozhledny.

K zámku také patří od r. 1775 krásný anglický park, který založil Karl Josef z Auerspergu, společně se svou ženou Marií Josefínou von Trautson.
Park byl vystaven v geometrickém stylu a později se stále více a více rozrůstal a byly přidávány různé doplňky a dekorace. Z těchto se dochovaly např. Čínský pavilon, socha Samsona, či tři novogotické brány (Vlašimská, Domašínská a Znosimská).

Rozloha parku je 70 hektarů a svého času byl považován za nejkrásnější svého druhu v Čechách. Dnes se jedná o jeden z nejlépe zachovaných parků tohoto druhu ve střední Evropě.
V dnešní době se park využívá také k mnohým výstavám a nechybí zde ani restaurace.

Otevírací doba:
Únor až Prosinec / Pondělí zavřeno
úterý - neděle * 09:00-12:00 ** 13:00-16:00

Fotogalerie:

Mapa:Středa 17.10.2018
Středočeský kraj
Další regiony »


Copyright © 1/2009-2018 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS
Tento web používá cookies, jeho dalším používáním s touto skutečností souhlasíte. Další informace najdete zde.