BenešovDnes.cz
BenešovDnes.cz » Tipy na výlet » Detail

Zámek Konopiště

Sdílet na Facebooku Sdílet na Google+ Sdílet na Twitteru

Foto: SchlossKonopiste od Benutzer:Tilman Berger Vlastní dílo am 30. 11. 2004. Licencováno pod CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons.

Konopiště je zámek nedaleko města Benešov ve Středočeském kraji, 40 km jihovýchodně od Prahy. Leží asi 2 km na západ od centra Benešova. Dnes je znám především jako hlavní a poslední sídlo rakouského arcivévody Františka Ferdinanda d'Este, dědice trůnu Rakousko-Uherské říše, jehož zavraždění v Sarajevu bylo záminkou spuštění první světové války.První zmínka o Konopišti pochází z roku 1318, kdy jeho držiteli byli Beneš a Dobeš z rodu Benešoviců. Předpokládá se, že gotický hrad byl založen koncem 13. století, nejpravděpodobněji kolem roku 1294.

V souvislosti se středověkou kapitolou dějin Konopiště je třeba připomenout ještě jednu unikátní archeologickou památku - soubor terénních pozůstatků zaniklých středověkých ležení z let 1467-1468. Najdeme je ve třech polohách, ve vzdálenosti 600 až 700 metrů od hradu.

Systém obléhacích postavení kolem Konopiště je dokladem dlouhodobé poziční války, jejímž cílem bylo obleženou pevnost ohrožovat střelbou, ale zejména dokonale uzavřít a zabránit tak zásobování hradní posádky a hrad "vyležet". Tato taktika byla nakonec úspěšná, jak víme ze svědectví písemných pramenů.

Před východní vstupní branou se nachází přehrazený hradní příkop ve kterém pobývají medvědi.

Zámecký park na Konopišti patří k nejkrásnějším krajinářským parkům u nás. Jeho součástí je rozsáhlý zámecký rybník, růžová zahrada se skleníkem, obora a bažantnice. Nachází se zde několik naučných stezek a obůrka s lesní zvěří.

Mapa:Středa 17.10.2018
Středočeský kraj
Další regiony »


Copyright © 1/2009-2018 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS
Tento web používá cookies, jeho dalším používáním s touto skutečností souhlasíte. Další informace najdete zde.